#7 Kolejne kroki

Masz już za sobą podstawy szyfrowania maila z GnuPG i pierwsze działania przeciwko masowej inwigilacji. Poniższe kroki pomogą Ci wykorzystać w pełni zdobytą już wiedzę.

Dołącz do ruchu

Twój wkład w ochronę prywatności online już jest duży. Ale działanie w pojedynkę nie wystarczy. Żeby pokonać masową inwigilację, musimy stworzyć ruch popierający autonomię i wolność wszystkich osób korzystających z komputerów. Dołącz do społeczności Free Software Foundation, żeby poznać podobnie myślące osoby i razem wypracować zmianę.

 GNU Social  |   Mastodon  |  Twitter

Dowiedz się, dlaczego GNU Social i Mastodon są lepsze niż Twitter i dlaczego nie korzystamy z Facebooka.


Powiedz o Mailowej samoobronie innym

Zrozumienie i skonfigurowanie szyfrowania maila to dla wielu osób zniechęcający proces. Żeby im go ułatwić, umieść swój klucz publiczny w łatwo dostępnym miejscu i zaproponuj pomoc z szyfrowaniem. Oto kilka sugestii:

  • # Poprowadź warsztaty z Mailowej samoobrony dla swoich znajomych i społeczności. Skorzystaj z tego przewodnika.
  • # Skorzystaj z naszej strony z materiałami do udostępnienia, napisz wiadomość do kilku znajomych i poproś ich o dołączenie do Ciebie w procesie szyfrowania maila. Nie zapomnij dodać do wiadomości odcisku swojego klucza publicznego GnuPG, żeby można było go łatwo pobrać.
  • # Dodaj swój klucz publiczny tam, gdzie zwykle pokazujesz swój adres mailowy. Dobre miejsca to: podpis w mailu (ten tekstowy, nie kryptograficzny), profile w mediach społecznościowych, blogi, strony internetowe, wizytówki. My we Free Software Foundation umieszczamy nasze na stronie zespołu.

Zwiększ ochronę swojego cyfrowego życia

Dowiedz się więcej o technologiach odpornych na inwigilację stosowanych przy komunikatorach, pamięci masowej, udostępnianiu online i nie tylko z darmowego pakietu dotyczącego prywatności Free Software Foundation oraz prism-break.org.

Jeśli korzystasz z systemu Windows, macOS lub jakiegokolwiek innego komercyjnego systemu operacyjnego, przełącz się na darmowe oprogramowanie, takie jak GNU/Linux. Znacznie utrudni to ataki na Twój komputer przy pomocy wirusa typu backdoor. Dowiedz się więcej o zalecanych przez Free Software Foundation wersjach GNU/Linux.

Opcjonalnie: zwiększ ochronę maila dzięki Tor

Sieć The Onion Router (Tor) wielowarstwowo szyfruje komunikację internetową i przesyła ją wielokrotnie po całym świecie. Jeśli wykorzystuje się ją poprawnie, sieć Tor zmyli służby prowadzące inwigilację w terenie oraz globalnie. Stosowana wraz z szyfrowaniem GnuPG da najlepsze rezultaty.

Żeby Twój program mailowy wysyłał i otrzymywał wiadomości przez Tor, zainstaluj wtyczkę TorBirdy, którą znajdziesz w dodatkach.

Zanim zaczniesz korzystać z maila przez Tor, upewnij się, że rozumiesz związane z tym kwestie bezpieczeństwa. Ta infografika od naszych znajomych z Electronic Frontier Foundation pokazuje, w jaki sposób Tor zapewnia ochronę.

Ulepszaj Mailową samoobronę

Podziej się swoimi opiniami i sugestiami na temat tego przewodnika. Cieszymy się z każdej propozycji tłumaczenia, ale zanim zaczniesz pracę, skontaktuj się z nami pod adresem campaigns@fsf.org, a my skontaktujemy Cię z osobami wykonującymi tłumaczenie w Twoim języku.

Jeśli lubisz programować, możesz dodać trochę kodu od siebie do GnuPG.

Jeśli chcesz zrobić jeszcze więcej, wesprzyj Free Software Foundation, żebyśmy mogli stale ulepszać Mailową samoobronę i tworzyć nowe narzędzia.

Przekaż darowiznę